Destek

Off grid sistem nedir?

Güneşten üretilen enerjinin akü gibi depolama birimleri ile depolanarak gerektiğinde şebeke yardımı olmadan yükü beslediği sistemlerdir. Bu sistemler de güneşten üretilen enerji akü üzerinde depolanarak, gece ihtiyaç halinde enerjinin kullanımına müsaade edebilmektedir.

Bu sistemlerin avantajları:

 • Sistem şebekeden bağımsız olarak çalıştığı için tamamen kendi enerjisini kendi üretebilmektedir.
 • Şebekenin ulaşmadığı veya ulaşımının çok zor olduğu koşullarda bu sistemler yükünüzü besleyecek şekilde tasarlanabilir.
 • Güneşten üretilen enerjinin yeterli olmadığı durumlarda aküden besleme sağlanabilmekte ve akü beslemesinin de yeterli olmadığı durumlarda istenildiğinde jeneratör yardımı ile de sisteme enerji sağlanabilmektedir.
 • Bu sistemlerde yükü minimum tutmak için tasarruflu ürünler kullanılması gerekmektedir. Ayrıca inverter kaybı ve maliyetinden kurtulmak için eğer mümkünse DC yüklerden kurulu bir sistem kurulması tercih edilir.

On grid sistem nedir?

Güneşten üretilen enerjinin, üretildiği anda hiçbir depolama ara birimi olmadan şebekeyi beslediği ve anında kullanıldığı sistemler şebeke bağlı (Grid on) sistemlerdir. Bu sistemler anında şebekeyi beslediği gibi fazla elektriğinde satışına devletler tarafından gerekli tarifeler ve kanunlar olduğunda izin verebilmektedir.

Bu sistemlerin avantajları:

 • Sistemde akü gibi depolama birimleri kullanılmayacağı için depolama için ayrıca ek bir maliyet olmaz.
 • Sisteme yakın yerlerde olacağı ve depolama olmadığı için enerji çevriminin daha az olmasından dolayı kayıp minimum miktarda olacaktır.
 • Üretilen enerji şebekeye bağlı olduğu için aynı zamanda üretilen enerji yetmediğinde şebeke devreye girecek ve enerjinin eksiksiz olarak yükü besleyecektir.
 • Şebeke bağlı sistem yapılacağı zaman, sistem tasarımı yükün tamamını karşılaması zorunlu olmadığı için istenilen miktarda tasarım yapılabilme esnekliğine sahiptir.
 • Aynı zamanda istenildiğinde sistem kolayca büyütülebilmektedir

Güneş paneli nedir?

Güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulundurur. 8-24 panellik bir sistem, ihtiyaç olan yerlerde rüzgar enerjisinin de desteği ile normal bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulmaktadır. Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülür. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirler. Sadece belli dalga boylarındaki ışık elektriğe dönüştürülebilir, geri kalan büyük miktar hücreyi oluşturan madde tarafından ya emilmekte ya da yansıtılmaktadır. Paneller, mevsimlere bağlı olarak farklı açılarla güneşe doğru yönlendirilerek her mevsimde azami verim alınması mümkün olmaktadır.
Türkiye için genelde geçerli olan 60º kış eğimi sayesinde ve panel camlarının özelliği nedeni ile buzlanma veya kar birikmesi engellenmektedir. Güneş panellerinin çıkışına takılan özel güneş regülatörleri ile 12 ay boyunca en optimal koşullarda akü şarjı yapılmaktadır. Akülerde depolanan enerji yüksek verimli tam sinüs DC-AC (doğru akım - alternatif akım) çeviriciler ile 220 V AC akıma çevirilebilmektedir.

İnverter nedir?

Inverter enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilmiş, Frekans değiştirici anlamına gelen ve Alternatif akımdan (AC), Doğru akıma (DC), Doğru akımdan (DC), alternatif akım (AC) 3 faz biçimine dönüştürülebilen, frekansı ve gerilimi ayarlanabilen bir cihazdır.

Başka bir deyişle, 12,24 veya 48V dc akü voltajını, 230V AC 50 hz voltaja çevirirler. Filtre devresinden geçirerek şebekeden gelen gerilim dalgalanmaları , pik’ler v.s gibi bozucu Elektrik dalgalanmalarını temizleyip AC veya Servo Motorun hızını yüksek kalkış momentiyle sıfırdan istenen değere, istenen sürede ayarlayabilen yüksek teknolojili Motor hız kontrol cihazlarıdır.

Kalkış akımları olmadığından şebekeye zarar vermez. On-Off sistem ile çalışmazlar. Minimum ve maksimum aralıklarda çalışırlar. İnverter vasıtasıyla evlerde kullandığımız televizyonlar, aydınlatma lambaları, bilgisayarlar veya elektrikli el aletleri araba, tekne, kamping gibi mobil ortamlarda çalıştırılabilirler.Regülatör nedir?

Solar Modüllerden elde edilen enerjinin bataryalara depolanması için şarj regülatörleri kullanılmaktadır.Güneş panellerinde oluşan voltaj güneşin gün içindeki durumuna göre değiştiği için Şarj regülatörleri olmadan, batarya şarjları yapılamaz, şarj regülatörleri, enerjinin regüle edilmesi ve batarya şarj durumun kontrolü için kullanılmaktadır.Üzerlerindeki mikrokontrolör ve yazılım sayesinde güneşe,bataryalara ve yük durumuna bakarak sistem için en ideal çalışma modunu otomatik olarak  seçerler.Bu yazılımlar çok karmaşık Algoritmalar içerirler. Dijital veya led göstergeli olarak üretilen şarj regülatörleri, güneş panelleri  ve bataryalardaki  voltaj-akım kontrolünü yapar. Bataryaların o anki durumuna göre 3 şarj modundan uygun olanı seçip bataryaların şarj olmasını sağlayarak bataryaların uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. 

Burada program, akünün kapasitesine ve ömrüne göre kendini ayarlamaktadır. Şarj durumu tüm ayar ve kumanda fonksiyonlarında esas alınır. Regülatörlerin başlıca görevi akünün optimal olarak şarjını sağlamaktır.Solar şarj regülatörü alanındaki yeniliklerden birisi de şarj durumu hakkında bilgi veren gösterge elemanlarıdır. Bunlarda birkaç adet led diyod ve 16 karakter LCD bulunmaktadır. 

Sistemim her türlü hava koşulunda güvenilir ve problemsiz çalışması gerekmektedir. Bu nedenle sistemde kullanılacak enerji akışının denetlenmesi ve sistemde kullanılan cihazların zarar görmesini yada hatalı ölçüm yapılmasının engellemesi gerekmektedir. Sistem çıkış gerilimlerinin, kısa devre, yanlış bağlama,aşırı yük akımı düşük akü gerilimi  yada panel arızları gibi durumlarda sistemi denetleyecek, olası problemlere karşı sistemi koruyacak    ve bu problemleri kullanıcıya iletebilecek bir sistem kullanmaktadır. Tüm bunları yerine getiren sistem şarj regülatörüdür. 

Şarj regülatörleri DC olarak özellikle solar modüllerden gelen enerjinin bataryalara depolanmasında kullanılacağı için 12Volt /24Volt /48 Volt ve 6A den 150A olarak üretilmektedir. Şarj regülatörleri standart güçlerde olduğu gibi ayrıca gerektiğinde özel güçlerde de üretilmektedir. 

Şarj regülatörleri kullanılırken solar modül bağlantısına dayalı olarak modül DC voltajı ile ile aynı olacak şekilde ve modül Amper gücüne göre kullanılmalıdır.


Tel:0 212 864 3 431
Fax:0 212 864 0 209
Mail: info@milenerji.com.tr
/ info@enerjipazar.com.tr

gelecek içinDemotemiz enerji
  • Lokasyon

   Batıköy Mh, Mustafa Kemal BulvarıOrhan Veli SK. Westpark Evleri D1 Blok. Dükkan No:3
   34535 Mimaroba-Büyükcekmece İstanbul

   T. 0 212 864 34 31
   G. 0 530 956 43 64
   E. info@milenerji.com.tr

   Çalışma Saatleri
   8:30 - 18:00

  • İletişim

İletişim

T. 0 212 864 34 31
G. 0 530 956 43 64

Batıköy Mh, Mustafa Kemal BulvarıOrhan Veli SK. Westpark Evleri D1 Blok. Dükkan No:3 34535 Mimaroba-Büyükcekmece İstanbul

Çalışma Saatleri
8:30 - 18:00